Webové stránky pro školy

Co je to wireframe webu?

<< Zpět

Wireframe webu (rozložení prvků nebo stále častěji „skica webu“) se v oblasti vývoje webových prezentací či aplikací používá pro náhled nového řešení. Jde o návrh definující funkci a obsah stránek webu, pro lepší pochopení: WIREFRAME = projektová dokumentace nového webu.

Funkce wireframu

Wireframe definuje rozmístění funkčních prvků na stránce. Nejedná se v žádném případě o grafický návrh, neobsahuje obrázky a je tvořen pouze pomocí čar a textu. Nedoporučuje se ani použití barev, až na výjimky, které je potřeba odlišit.

Wireframe připravuje informační architekt, ten přenese do nákresů požadavky klienta a usnadní tak práci na řešení. Klient vidí, jak web bude fungovat a proč. Programátoři, grafici a ostatní členové týmu pak vidí, co se kde nachází a co je s čím spojeno. Zároveň pak nedochází ani ke kolizi s klientem, který např. může reklamovat, že v řešení chtěl video modul a výsledný web jej nemá. Dobrý dodavatel přikládá Wireframe ke smlouvě a chrání tak zájmy své i klientovy.

  obr. 1. Ukázkový wireframe

Použití

Vytvoření Wireframu by mělo být součástí kompletní nabídky dobrého dodavatele webového řešení, včetně cenové kalkulace, harmonogramu prací a technické specifikace. Před samotnou prací je potřeba definovat obchodně/marketingovou strategii a tu pak do Wireframu implementovat. Zároveň je potřeba pamatovat na to, že Wireframe a výsledná grafika je jedno a druhé. Následná grafika zachovává prvky na stránce, ale od WF se může lišit velikostí a pojetím jednotlivých prvků.

Postupem času se Wireframe stávají významnou součástí každého lepšího/kvalitnějšího webového řešení. Minimalizuje se tak rozdíl mezi původním zadáním a výsledným řešením. Předchází se také ústřelům v cenové kalkulaci.

Nejčastěji používané nástroje

Částečně MS Powerpoint, MS Word a MS Excel. Dále pak MS Visio, OmniGraffle, SmartDraw, Axure, Adobe Flash, Adobe Illustrator a Inkscape.

Užitečné odkazy

  1. Rozdíl mezi wireframe a zpracovanou grafikou
  2. Ukázky wireframu
  3. Malované wireframy, pro inspiraci

 

Zdroj informací převzat z cs.wikipedia.org


Kontakty

Zajímá vás něco? Klidně nám napište e-mail, zavolejte nebo si domluvíme schůzku.
Rádi s vámi nový školní web probereme. Těšíme se, až se nám ozvete.

 

T

+420 777 812 202

E

wwwproskoly@just4web.cz

K

Pavel Just
T: +420 774 712 202
E: pavel.just@just4web.cz

Milan Sochor
T: +420 774 712 218
E: milan.sochor@just4web.cz

Veronika Venhodová
T: +420 774 712 203
E: veronika.venhodova@just4web.cz

A

just4web.cz s.r.o.
Budova výzkumného ústavu
Dobrovského 2366
580 01 Havlíčkův Brod
IČ: 27547876
DIČ: CZ27547876

Společnost je zapsaná v obchodním rejstříku, vedeného Krajským soudem v Hradci Králové oddíl C, vložka 25441

W

www.just4web.cz

 

Sourozenecký projekt: